background

         1961 yılında Çankırı ili Yapraklı ilçesi Ayva köyünde doğdu. Çocukluğu köyünde çobanlık yaparak geçti. Daha okula gitmeden okuma yazma öğrenmesine rağmen ilkokula 8 yaşında gönderildi. Kalabalık bir ailede büyüdü. Babasının yaşlı ve güçsüz olması nedeniyle amcaları ve diğer aile fertleri razı olmayınca ilkokuldan sonra tahsil yapamadı. Mecburen hayvancılık ve çiftçilikle uğraştı.1981 – 1983 yılları arasında askerlik görevini yaptı. Köydeki hayvancılık ve geçim koşulları zor olduğundan diğer köy gençleri gibi mevsimlik işçi olarak Ankara’ da inşaat işlerinde çalıştı. 1987 yılında kendi öğrenim görememesinin verdiği eksikliği çocuklarına yaşatmamak, onları daha iyi ve kaliteli okullara gönderebilmek için Ankara'nın Keçiören semtine yerleşti. İnşaat sektöründe taşaronluk,müteahhitlik ve taahhüt işleriyle uğraştı halen devam etmektedir.
      1982 doğumlu olan oğlu Osman DEMİRAY İnşaat Mühendisi olarak çalışmaktadır. 1984 doğumlu olan oğlu Murat DEMİRAY Bilgisayar Mühendisliğini bitirmiş ve Amerika’da yüksek lisansını tamamlayarak bir kamu kuruluşunda çalışmaktadır.
         Babasının 1983 yılında vefat etmesinden sonra bütün ailesinin sorumluluğunu alan ve hayatını onlara adamış olan Dursun DEMİRAY çektiği sıkıntı ve ızdırapları yaşadığı olayları şiirlerine dökmüştür.
         Hayatı boyunca insanları seven dostluğa sevgiye sadakata önem veren Dursun DEMİRAY ne yazık ki hiç bir zaman umduğu  karşılığı görmemiştir. En güvendiği ve en sevdigi kişilerden darbe üstüne darbe almıştır. Bunlar arasında dostları arkadaşları hatta kan bağı olan insanlar bile vardır. O hiç bir zaman sıkıntısını kimseye dememiş sadece yazdığı şiirlerine yansıtmıştır. Bütün yaşamı boyunca insanları hep sevmiş hayata sevdikleri uğruna bağlanmıştır.
         Çok uzun zamandan beri şiir yazmasına rağmen bunları muhafaza etmemiş bir çoğu kaybolmuştur.Önceleri şiirlerinde isim kullanmamış ancak daha sonraları babasının Çekiç Mehmet diye anılmasından ve kendisine bir çok kimse tarafından Çekicinoğlu diye hitap edilmesinden dolayı (Çekicoğlu) adını mahlas olarak kullanmıştır.
         2013 yılında katıldığı Kültür Bakanlığı halk şairliği sınavında kendisine' 'HALK ŞAİRİ'' ünvanı verilerek YB2013.0410 kayıt numarası ile tescil edilmiştir.
          Halen şiir yazmakta olan Dursun DEMİRAY yazdığı bütün şiirleri kendisini seven dostlarıyla paylaşmaktan gurur duymaktadır. Kendisini seven ve şiirlerini okuyan herkese teşekkürler.........
 

( TEŞEKKÜR )
 Bu sitenin yapılmasında ve şiirlerimin yayınlanmasında beni teşvik eden oğlum Murat DEMİRAY'a
ve şiirlerimi toplayıp yazan yeğenim M.Özgür DEMİRAY'a ömür boyu sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.
  Dursun DEMİRAY

1  ziyaretçi , 188752 kere ziyaret edildi